środa, 19 lipca 2017

BHP osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych

Dziś temat bezpieczeństwa osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.
art 304 kodeksu pracy:
§ 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.
§ 2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki zajęć odbywanych na terenie zakładu pracy przez studentów i uczniów niebędących jego pracownikami.
§ 3. Obowiązki określone w art. 207 § 2 stosuje się odpowiednio do przedsiębiorców niebędących pracodawcami, organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne:
1) na innej podstawie niż stosunek pracy;
2) prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą.
§ 4. W razie prowadzenia prac w miejscu, do którego mają dostęp osoby niebiorące udziału w procesie pracy, pracodawca jest obowiązany zastosować środki niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia tym osobom

Jak widać z treści tego art. pracodawca zawierając umowę cywilnoprawną   jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy,  a więc  osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej  podlega szkoleniu z zakresu bhp na podstawie opracowanego szczegółowego programu szkoleń, a w niektórych przypadkach, gdy praca takiej osoby wiąże się z narażeniem na działanie czynników szkodliwymi również koniecznym jest orzeczenie  lekarza medycyny pracy. 
Przepis ten wskazuje również na konieczność zaopatrzenia osoby w odzież roboczą i ochronną. 
Pamiętać należy, że taka osoba bardzo często wykonuje podobne jak nie równoznaczne czynności jak inny pracownik zakładu pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz